PROIECTUL ADSA , „IMPREUNA SA STOPAM INFRACTIUNILE DIN SCOLI !” A INTRAT IN ETAPA A PATRA DE IMPLEMENTARE !

Bucureşti,  14 octombrie 2014

Comunicat de presă

PROIECTUL ADSA , „IMPREUNA SA STOPAM INFRACTIUNILE DIN SCOLI !” A INTRAT IN ETAPA A PATRA DE IMPLEMENTARE !
Violenţa poate fi supusă unei viziuni critice, unui discurs savant, unor pedepse aspre, însă poate fi oare prevenită?

A lupta împotriva violenţei nu este uşor, acest lucru-i cert. Însă de ce să batem pasul înapoi? De ce să ne lăsăm descurajaţi?

Agresivitatea copiilor este de blamat dar trebuie înţeleasă!

    Incepand din data de 20 octombrie 2014, proiectul ADSA (Asociatia pentru Dialog si Solidaritate a Avocatilor) , “IMPREUNA SA STOPAM INFRACTIUNILE DIN SCOLI !” a intrat in etapa a patra pe Municipiul Bucuresti. Prin participarea avocatilor ADSA Daniel Fenechiu, Gabriela Savu, Ema Aron, Silvana Racoviceanu, George Moloman, Adriana Minea, Simona Mihaela Oprea, Mihai Rapcea, Gabi Stoian, Daniela Neagoie si Daniel Caraman,– toti avocati in Baroul Bucuresti, elevilor din clasele a IX-a si a X-a din cadrul unor scoli si licee din Municipiul Bucuresti: Liceul Teoretic „Dante Aligheri”, Liceul Teoretic „George Calinescu”, Colegiul National „Mihai Eminescu”, Colegiul National „Petru Rares”, Colegiul tehnic „Grigore Cerchez”, Colegiul Tehnic „Miron Nicolescu”, Colegiul National „Gheorghe Sincai”, le vor fi prezentate cele mai frecvente infractiuni savarsite in scoli sau de elevi si liceeni, prezentarile – ilustrate cu slide-uri, fiind urmate de dezbateri. Partenerii etapei a IV-a a proiectului sunt Agentia Nationala Antidrog, Jandarmeria Romana si Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, carora le multumim inca odata pentru ca sunt alaturi de noi.

   Proiectul “IMPREUNA SA STOPAM INFRACTIUNILE DIN SCOLI !” a fost initiat de ADSA, si vizează, în principal, combaterea fenomenului infracţional juvenil şi al comportamentelor violente în şcoli, prin conştientizarea elevilor atât în ceea ce priveşte valorile ocrotite de lege, cât şi în ceea ce priveşte riscurile şi consecinţele la care se expun prin încălcarea normelor legale. Etapa pilot a proiectului s-a adresat unui grup ţintă de 320 de elevi din clasele VIII – X, din sectorul 4. Etapa pilot a proiectului care s-a desfasurat in perioada 6 mai 2013 – 21 iunie 2013 – coordonata de colega noastra Gabriela Savu, vicepresedinte ADSA, s-a desfasurat in 6 scoli si licee din sectorul 4 Bucuresti. Etapa pilot a fost realizata cu sprijinul partenerilor proiectului, respectiv: Camera Deputatilor, Consiliul Local si Primarul Sectorului 4, Agentia Nationala Antidrog, Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti , Jandarmeria Romana si Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti.

Biroul de presa ADSA

Calendar etapa 4 Bucuresti a proiectului

„ÎMPREUNĂ SĂ STOPĂM INFRACŢIUNILE DIN ŞCOLI”

Saptamana 1 – 20.10.2014 – 24.10.2014

DATA ORA SCOALA/LICEU CLASA PERS.DE CONTACT / TEL. TIP ORA LECTORI
LUNI 20.10.2014 15.30 – 16.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   IX G DIRIG. LEŢU STEFAN 0727.019.662 Infractiuni contra patrimoniului DANIEL CARAMAN
LUNI 20.10.2014 14.30 – 15.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XG DIRIG. ILDIRIM CARMEN 0724.521.983 Infractiuni contra patrimoniului EMA ARON
LUNI 20.10.2014 14.00 – 15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” IXA DIRIG.PASCU MIHAELA 0720.011.125 Infractiuni contra patrimoniului ANDREI GUTA
LUNI 20.10.2014 15.00 – 16.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XB DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni droguri SILVANA RACOVICEANU
LUNI 20.10.2014 16.00 – 17.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni droguri SILVANA RACOVICEANU
MARTI 21.10.2014 14.00 -15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” XA DIRIG. RADUCU MARCEL 0740.188.181 Infractiuni droguri SIMONA HABARA
MARTI 21.10.2014 17.30 – 18.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XD DIRIG. STANCULESCU IONUT 0723.456.879 Infractiuni contra patrimoniului GEORGE MOLOMAN
MARTI 21.10.2014 14.00 – 17.00 COLEGIUL TEHNIC „GRIGORE CERCHEZ” IX CRISTINA STANESCU 0729.017.609 Infractiuni contra patrimoniului MIHAI RAPCEA
MIERCURI 22.10.2014 10.00 – 11.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXD DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra patrimoniului SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 22.10.2014 11.00 – 12.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra patrimoniului SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 22.10.2014 16.30 – 17.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni contra patrimoniului ADRIANA MINEA
MIERCURI 22.10.2014 18.30 – 19.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   XE DIRIG. MARIAN VOINEA 0722.843.191 Infractiuni droguri DANIEL CARAMAN
JOI 23.10.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XB DIRIG. MONICA ŢONE 0744.750.339 Infractiuni contra patrimoniului EMA ARON
JOI 23.10.2014 16.30 – 17.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XB DIRIG. LUMINITA GHEORGHIU Infractiuni droguri GEORGE MOLOMAN
VINERI 24.10.2014 13.30 – 14.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XE ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni contra patrimoniului GABI STOIAN
VINERI 24.10.2014 14.30 – 15.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” IXD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni contra patrimoniului GABI STOIAN
             
             
             

Saptamana 2 – 27.10.2014 – 31.10.2014

DATA ORA SCOALA/LICEU CLASA PERS.DE CONTACT / TEL. TIP ORA LECTORI
LUNI 27.10.2014 15.30 – 16.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   IX G DIRIG. LEŢU STEFAN 0727.019.662 Infractiuni contra persoanei DANIEL CARAMAN
LUNI 27.10.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XG DIRIG. ILDIRIM CARMEN 0724.521.983 Infractiuni droguri EMA ARON
LUNI 27.10.2014 14.00 – 15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” IXA DIRIG.PASCU MIHAELA Infractiuni contra persoanei SIMONA HABARA
LUNI 27.10.2014 15.00 – 16.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XB DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra persoanei ANDREI GUTA
LUNI 27.10.2014 16.00 – 17.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra persoanei ANDREI GUTA
MARTI 28.10.2014 14.00 -15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” XA DIRIG. RADUCU MARCEL Infractiuni contra persoanei SIMONA HABARA
MARTI 28.10.2014 17.30 – 18.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XD DIRIG. STANCULESCU IONUT 0723.456.879 Infractiuni droguri GEORGE MOLOMAN
MARTI 28.10.2014 14.00 – 17.00 COLEGIUL TEHNIC „GRIGORE CERCHEZ” IX CRISTINA STANESCU 0729.017.609 Infractiuni contra persoanei MIHAI RAPCEA
MIERCURI 29.10.2014 10.00 – 11.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXD DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra persoanei SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 29.10.2014 11.00 – 12.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra persoanei SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 29.10.2014 16.30 – 17.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni droguri ADRIANA MINEA
MIERCURI 29.10.2014 18.30 – 19.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   XE DIRIG. MARIAN VOINEA 0722.843.191 Infractiuni contra persoanei DANIEL CARAMAN
JOI 30.10.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XB DIRIG. MONICA ŢONE 0744.750.339 Infractiuni contra persoanei EMA ARON
JOI 30.10.2014 16.30 – 17.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XB DIRIG. LUMINITA GHEORGHIU Infractiuni contra persoanei GEORGE MOLOMAN
VINERI 31.10.2014 13.30 – 14.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XE ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni contra persoanei GABI STOIAN
VINERI 31.10.2014 14.30 – 15.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” IXD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni contra persoanei GABI STOIAN

Saptamana 3 – 3.11.2014 – 7.11.2014

DATA ORA SCOALA/LICEU CLASA PERS.DE CONTACT / TEL. TIP ORA LECTORI
LUNI 3.11.2014 15.30 – 16.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   IX G DIRIG. LEŢU STEFAN 0727.019.662 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse DANIEL CARAMAN
LUNI 3.11.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XG DIRIG. ILDIRIM CARMEN 0724.521.983 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse EMA ARON
LUNI 3.11.2014 14.00 – 15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” IXA DIRIG.PASCU MIHAELA Infractiuni droguri SIMONA HABARA
LUNI 3.11.2014 15.00 – 16.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XB DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse ANDREI GUTA
LUNI 3.11.2014 16.00 – 17.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse ANDREI GUTA
MARTI 4.11.2014 14.00 -15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” XA DIRIG. RADUCU MARCEL Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse SIMONA HABARA
MARTI 4.11.2014 17.30 – 18.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XD DIRIG. STANCULESCU IONUT 0723.456.879 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse GEORGE MOLOMAN
MARTI 4.11.2014 14.00 – 17.00 COLEGIUL TEHNIC „GRIGORE CERCHEZ” IX CRISTINA STANESCU 0729.017.609 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse MIHAI RAPCEA
MIERCURI 5.11.2014 10.00 – 11.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXD DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 5.11.2014 11.00 – 12.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 5.11.2014 16.30 – 17.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse ADRIANA MINEA
MIERCURI 5.11.2014 18.30 – 19.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   XE DIRIG. MARIAN VOINEA 0722.843.191 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse DANIEL CARAMAN
JOI 6.11.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XB DIRIG. MONICA ŢONE 0744.750.339 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse EMA ARON
JOI 6.11.2014 16.30 – 17.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XB DIRIG. LUMINITA GHEORGHIU Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse GEORGE MOLOMAN
VINERI 7.11.2014 13.30 – 14.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XE ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse GABI STOIAN
VINERI 7.11.2014 14.30 – 15.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” IXD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse GABI STOIAN

Saptamana 4 – 10.11.2014 – 14.11.2014

DATA ORA SCOALA/LICEU CLASA PERS.DE CONTACT / TEL. TIP ORA LECTORI
LUNI 10.11.2014 15.30 – 16.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   IX G DIRIG. LEŢU STEFAN 0727.019.662 Infractiuni droguri DANIEL CARAMAN
LUNI 10.11.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XG DIRIG. ILDIRIM CARMEN 0724.521.983 Infractiuni contra persoanei EMA ARON
LUNI 10.11.2014 14.00 – 15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” IXA DIRIG.PASCU MIHAELA Infractiuni IT/Sexuale + Pedepse SIMONA HABARA
LUNI 10.11.2014 15.00 – 16.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XB DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra patrimoniului ANDREI GUTA
LUNI 10.11.2014 16.00 – 17.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” XE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni contra patrimoniului ANDREI GUTA
MARTI 11.11.2014 14.00 -15.00 COLEGIUL TEHNIC „MIRON NICOLESCU” XA DIRIG. RADUCU MARCEL Infractiuni contra patrimoniului SIMONA HABARA
MARTI 11.11.2014 17.30 – 18.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XD DIRIG. STANCULESCU IONUT 0723.456.879 Infractiuni contra persoanei GEORGE MOLOMAN
MARTI 11.11.2014 14.00 – 17.00 COLEGIUL TEHNIC „GRIGORE CERCHEZ” IX CRISTINA STANESCU 0729.017.609 Infractiuni droguri MIHAI RAPCEA
MIERCURI 12.11.2014 10.00 – 11.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXD DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni droguri SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 12.11.2014 11.00 – 12.00 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES” IXE DANIELA URSACHI 0723.067.150 Infractiuni droguri SILVANA RACOVICEANU
MIERCURI 12.11.2014 16.30 – 17.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni contra persoanei ADRIANA MINEA
MIERCURI 12.11.2014 18.30 – 19.30 COLEGIUL NATIONAL „M. EMINESCU”   XE DIRIG. MARIAN VOINEA 0722.843.191 Infractiuni contra patrimoniului DANIEL CARAMAN
JOI 13.11.2014 12.30 – 13.30 LICEUL TEORETIC „DANTE ALIGHERI”   XB DIRIG. MONICA ŢONE 0744.750.339 Infractiuni droguri EMA ARON
JOI 13.11.2014 16.30 – 17.30 COLEGIUL NATIONAL „GH. SINCAI” XB DIRIG. LUMINITA GHEORGHIU Infractiuni contra patrimoniului GEORGE MOLOMAN
VINERI 14.11.2014 13.30 – 14.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” XE ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni droguri GABI STOIAN
VINERI 14.11.2014 14.30 – 15.30 LICEUL TEORETIC „GEORGE CALINESCU” IXD ELENA GEICU / 0724.448.099 Infractiuni droguri GABI STOIAN

Locatii:        1. Colegiul National „Mihai Eminescu” – Bucuresti, Sector 4, Str. George Georgescu, nr.2

                      2. Colegiul National „Gheorghe Sincai” – Bucuresti, Calea Șerban Vodă nr. 167, Sector 4

                      3. Colegiul National „George Calinescu” – Str. Biserica Amzei, nr. 20-24, sector 1, Bucureşti (în apropierea Pieţei Amzei)

                      4. Liceul Teoretic „Dante Aligheri” – Aleea Fuiorului nr. 9, sector 3, Bucuresti

                      5. Colegiul National „Petru Rares” – Bucuresti, Sector 4, Str. V. V. Stanciu, Nr. 6

                      6. Colegiul Tehnic „Grigore Cerchez”- Calea Serban Voda nr 280, sector 5, Bucuresti

                      7. Colegiul Tehnic „Miron Nicolescu” – Bulevardul Metalurgiei, Nr 89, Sector 4

Comments are closed.